"Przedstawiamy transport z perspektywy transportującego. Blog transportowców.."

Witamy na blogu poświęconym międzynarodowemu transportowi i spedycji. Prezentujemy tu nasze opinie i zabawne historie z życia naszych kierowców.

Transport morski zajmuje się przede wszystkim przewozem ładunków masowych między różnymi państwami.

Jego główną zaletą jest właśnie możliwość transportu ładunków, które z powodu swych gabarytów nie mogłyby być dostarczone innym środkiem transportu. Ten rodzaj transportu charakteryzuje się również swoim globalnym zasięgiem, przez co nie wymaga przeładowywania towaru jak to ma miejsce np. w transporcie lotniczym. Dodatkowym atutem jest niska cena. Jednak nie należy zapominać o słabych stronach. Największą wadą tego transportu jest długi czas dostawy, spowodowany niskim prędkościami statków.

Dodatkowo czas dostawy może się wydłużyć z powodu złych warunków atmosferycznych na trasie. Innym minusem jest niska częstotliwość kursów oraz konieczność skorzystania z usług firm zajmujących się dowozem towaru do portu. Dlatego przy wysyłce, ważną rolę odegra spedytor. Fracht morski, którym się zajmuje będzie polegał m.in. na załatwieniu wszystkich formalności związanych np. z obsługą celną czy obsługą towarów w porcie. Jeżeli zdecydujesz się na transport morski to będziesz mógł wybrać w jaki sposób twój towar ma być dostarczony.

Sposób ten będzie zależny od rodzaju oraz ilości towaru jaki chcesz przesłać. I tak najpopularniejszym rodzajem jest transport kontenerowy. Sam kontener jest metalową skrzynką, która charakteryzuje się dużą pojemnością. Załadowany w nim towar może ważyć nawet do 30 ton. Transport morski jest szczególnie popularny wśród przedsiębiorców, którzy sprowadzają towar z Chin. O rosnącym zainteresowaniu tym rodzajem przewozu towarów niech najlepiej świadczą liczby polskich portów. I tak np. port w Gdańsku ubiegły rok zakończył rekordowym przeładunkiem.

Niewątpliwie wpływ miały na to ponad miliardowe inwestycje w sam port polegające na rozbudowie nabrzeża oraz pogłębieniu samego portu.

Fotografie:

logistyka

przewozy

spedycja

usługi transportowe